
Osobę przynależącą do danej subkultury można poznać przede wszystkim dzięki odpowiedniemu strojowi, a jego nieodzownym elementem są oczywiście buty. Przykładem są glany stworzone w roku 1960 przez niemieckiego lekarza, Klausa Maertensa. Z jakimi subkulturami są one kojarzone oraz z czego wynika ich fenomen?
Czym charakteryzują się glany?
Glany to ciężkie, skórzane obuwie, sięgające łydki. Cechują się solidną, ciężką podeszwą, a także dobrą stabilizacją łydki, co w istocie było głównym powodem ich stworzenia przez Klausa Maertensa. Obecnie glany mogą mieć różne kolory, przy czym te, które przejęły niektóre subkultury zazwyczaj mają kolor czarny.
Elementem kontrastującym często jest natomiast inny kolor sznurowadeł. Mogą mieć również bardziej charakterystyczne dodatki, tak jak nasze ekskluzywne włoskie glany z zapinkami wokół łydki oraz nitowaniami. Nierzadko posiadają też podwyższone noski, co zapewnia dodatkowe miejsce na palce i jest szczególnie ważne, by męskie buty były wygodne.
Glany jako symbol
Charakterystyka glanów sprawia, że stały się symbolem siły, mocy i niezniszczalności. Przymioty te są kojarzone z kilkoma subkulturami, przede wszystkim Punkami, Skinami oraz Metalowcami. Elementami na które stawia właściwie każda z nich jest indywidualność. Glany doskonale ją dopełniają, bowiem wyróżniają się i to właściwie niezależnie od pozostałych elementów stroju. Pokazują również, że osoba je nosząca ceni sobie styl i nie chce wtapiać się w tłum.
W przypadku wymienionych subkultur glany będą symbolizować również określone preferencje muzyczne. Chodzi tu o mocne gatunki takie jak punk rock, rock oraz metal, ale niekiedy również wyraziste odmiany muzyki elektronicznej, w tym gabber lub hardcore.
Jak widać glany to z wielu różnych powodów symbol subkultur, zwłaszcza tych, które kreowały kulturę w latach 70. i 80. XX wieku. Choć wciąż są kojarzone z niektórymi z nich, to dziś może nosić je właściwie każda osoba ceniąca dobry styl oraz nienależąca bezpośrednio do żadnej z tego typu grup.